Nie każdy ma własny ogród. Jeśli jednak mamy balkon, to możemy się pokusić o stworzenie na nim prawdziwego zielonego raju. Będzie to też świetny trening i nauka przed nabyciem własnej działki, a także rozeznanie, czy w ogóle nadajemy się na ogrodników amatorów.
Zanim jednak założy własny, piękny ogród na balkonie musimy poznać, co właściwie będzie na nim rosło. Pod uwagę bierzemy jednak przede wszystkim warunki, jakie na nim panują. Inne rośliny posadzimy na południowym czy zachodnim balkonie, z dużą ilością słońca, a inne na tych, które mają wystawę północną. Wybierając rośliny, trzeba też się zastanowić, ile czasu możemy im poświęcić.
Właściwy dobór roślin
Na wystawach północnych i wschodnich wybierzmy rośliny, które wolą cień. Posadzone tu pelargonie będą kwitły o wiele gorzej, bo są to typowe rośliny światłolubne. Jest jednak sporo ciekawych roślin, które nawet w tych dość trudnych warunkach będą znakomicie zdobić balkon. Wśród nich można polecić rozmaite niecierpki, żurawki, plekrantusy (tzw. komarzyce), bluszcze i fuksje. Te ostatnie występują w wielu gatunkach i odmianach. Ich kolorystyka i kształt kwiatów jest bardzo różnorodna i można tworzyć ich prawdziwe kolekcje. Są bardzo wdzięcznymi roślinami, które znakomicie ozdabiają nie tylko balkony.
Na słoneczne balkony można sadzić nie tylko rośliny ozdobne, ale też i warzywa. Znakomicie sprawdzają się odmiany pomidorów o kiściach drobnych owoców. Ambitni mogą spróbować nawet uprawy ogórków. Świetnie będą się tu też czuły zioła, szczególnie te uwielbiające słońce. Są też specjalne odmiany poziomek i truskawek, które znakomicie udają się w pojemnikach. Zbiór warzyw i owoców na własnym balkonie daje nieopisaną frajdę.
Niewiele osób wie, że na balkonach można też uprawiać iglaki. Jeśli wybierzemy karłowate odmiany i posadzimy je odpowiednio dużych pojemnikach, to będziemy mogli się cieszyć tymi roślinami nie tylko latem, ale także jesienią i zimą. Innym pomysłem jest posadzenie w pojemnikach roślin cebulowych, które zakwitną nam wczesną wiosną, tworząc namiastkę wiosennego ogrodu. Znakomicie nadają się do tego przebiśniegi, krokusy, hiacynty czy tulipany i żonkile.
Z kwiatów znakomicie sprawdzą się oczywiście pelargonie, których jest coraz większa rozmaitość. Doskonale będą też tu rosły petunie, surfinie, lobelie i wiele jeszcze innych gatunków. Warto wybierać rośliny nieco bardziej odporne na susze, ponieważ słońce szybko wysusza wodę z pojemników, w których hodujemy rośliny.
Pojemniki i pielęgnacja
Kolejna ważna sprawa to dobór pojemników. Muszą pasować nie tylko do roślin, ale też do całej aranżacji balkonowego ogrodu. Powinny być raczej utrzymane w jednej stylistyce. Mogą być zarówno klasyczne, okrągłe, ale też i prostokątne. Oprócz donic i pojemników z roślinami, na balkonie musi znaleźć się miejsce na ogrodowe meble. Z reguły będą niewielkie zestawy, zwykle z tworzyw sztucznych, bo ograniczeniem są wymiary balkonu. Warto też ustawić lub zawiesić inne przedmioty, które uprzyjemnią nam pobyt na balkonie i dodadzą mu uroku.
Tak urządzony balkon będzie się nie tylko pięknie prezentował, ale też świetnie się na nim będzie wypoczywać. Jednak są to także liczne obowiązki. O rośliny w pojemnikach należy szczególnie dbać, ponieważ mają one zdecydowanie trudniejsze warunki niż w zwykłym ogrodzie. Przy wysokich temperaturach i silnym nasłonecznieniu konieczne jest nieraz podlewanie nawet dwukrotnie w ciągu doby. Niekiedy trzeba nawet cieniować niektóre z roślin, aby uniknąć poparzenia.
Oczywiście należy dbać o właściwe nawożenie. W specjalistycznych sklepach można nabyć znakomitej jakości nawozy, które zadbają o dostarczenie naszym roślinom odpowiedniej ilości niezbędnych do życia i rozwoju składników. Dzięki nim będą pięknie rosły i kwitły. Niestety, na balkonowych roślinach często też pojawiają się szkodniki i choroby. Trzeba czujnie obserwować rośliny, aby zareagować już przy pierwszych objawach. Jeśli roślina nie reaguje na podjęte środki, to niestety, ale trzeba ją usunąć, bo inaczej zarazi inne. Do zwalczania szkodników i chorób można